کارکرد و محدودیت برج های خنک کننده مدار باز

کولینگ-تاور-مدار-باز

برج های خنک کننده مدار باز یک نوع مبدل حرارتی (Open Circuit Cooling Tower) برج خنک کننده مدار باز است که برای خنک کردن آب از طریق تماس مستقیم با هوا استفاده می‌کند. در این نوع برج خنک کننده، آبی که نیازمند خنک کاری است، از طریق یک پمپ به بخش بالایی برج خنک کننده منتقل می‌شود و از آنجا وارد برج می‌شود.

برج های خنک کننده مدار باز

در برج خنک کننده مدار باز، آب ورودی از طریق پمپ به بالای برج منتقل می‌شود. در بخش بالایی برج، آب ورودی به صورت پراکنده از بالا به پایین بریخته می‌شود. در همین حین، هوای تازه وارد برج از طریق یک فن به داخل برج هدایت می‌شود. هوا با تماس مستقیم با آب، حرارت آب را جذب می‌کند و به عنوان یک سیال خنک کننده عمل می‌کند.

هنگامی که آب ورودی با هوا در تماس است، بخشی از آب به صورت بخار تبدیل می‌شود و به هوا منتقل می‌شود. این فرایند تبخیر آب را فراهم می‌کند و باعث خنک شدن آب می‌شود. آب خنک شده سپس از بخش پایینی برج خارج می‌شود و به سیستم مورد نیاز برای خنک کاری تحویل داده می‌شود.

برج خنک کننده مدار باز به دلیل استفاده از تماس مستقیم آب و هوا، به عنوان یک روش موثر برای خنک کردن آب در صنایع و سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شود. این نوع برج خنک کننده عموماً در سیستم‌هایی که نیاز به خنک کردن آب در دماهای بالا دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Image of cooling tower
یک مبدل حرارتی است که برای خنک کردن آب مورد استفاده قرار می گیرد

برج خنک کننده مدار باز برای خنک کردن آب مورد استفاده قرار می گیرد.

برج خنک کننده مدار باز: می‌توان گفت که بین انواع مختلف برج‌های خنک کننده برج خنک کننده مدار باز یا مرطوب (Open Circuit Cooling Tower) ترجیح داده می شود.

اغلب برج خنک کننده مدار بسته و برج خنک کننده مدار باز با یکدیگر مقایسه می‌شوند. در این مقاله، ما سعی خواهیم کرد به شما توضیح دهیم که برج خنک کننده مدار باز آبی نوع Open چیست، چگونه عمل می‌کند، تأثیر پکینگ بر راندمان برج خنک کننده، چه مزایا و مزیت‌هایی دارد و چرا باید این نوع برج را انتخاب کنیم. برج های خنک کننده مدار باز، سیستم‌های خنک‌کننده با آب را به جومی تبدیل می‌کنند. در این سیستم، آب گرم از برج خنک‌کننده، توسط یک فن و از طریق پکینگ (محیط انتقال حرارت) به رابط منتقل می‌شود و با هوای دمیده شده تبدیل به آب خنک می‌شود. در این فرآیند خنک‌کننده، بخشی از آب تبخیر می‌شود و در عین حال بقیه آب خنک می‌شود. با خنک شدن مرطوب، آبی که باید خنک شود به هوا پاشیده می‌شود. هوا گرم می‌شود و یک اثر دودکش ایجاد می‌کند و به آب انرژی می‌دهد. برج‌های خنک‌کننده مرطوب، دارای چگالی توان بسیار بالایی هستند و اتلاف آب در طول تبخیر توسط حذف‌کننده‌های مه به حداقل می‌رسد.

  عوامل مؤثر بر خوردگی در برج خنک کننده

چگونگی کارکرد برج خنک کننده مدار باز 

لازم به ذکر است که چگونگی کارکرد برج خنک کننده مدارباز می‌توان یک برج مدار باز (با پکیج انتقال حرارت) داشت، اما با افزودن یک مبدل حرارتی که سمت فرآیند سیستم را از سمت خنک‌کننده جدا می‌کند، یک مدار بسته ایجاد کرد. در اصل، یک برج خنک کننده تبخیری شامل حرکت یک مایع، معمولاً آب با مواد شیمیایی اضافه شده، از طریق یک سری قطعات یا بخش‌ها است که در نهایت منجر به کاهش محتوای گرما و دما می‌شود.

آب گرمی که باید خنک شود، از طریق لوله‌ها به بالای برج خنک‌کننده مدار باز پمپ می‌شود. این آب توسط نازل‌های توزیع آب یا آب پخش کن روی سطح تبادل حرارت (فلینگ برج خنک‌کن) تقسیم و توزیع می‌شود. هوای تازه دمیده شده توسط فن محوری کولینگ تاور وارد قسمت پایینی واحد برج خنک‌کننده مدار باز می‌شود و پس از گرم شدن و اشباع شدن از قسمت فوقانی یا فن استک خارج می‌شود و از سطح تبادل حرارت خیس شده عبور می‌کند. در نتیجه کشش سطحی، به دلیل سطح مبادله، آب به طور یکنواخت پخش می‌شود و در تمام ارتفاع سقوط می‌کند. سپس سطح مبادله افزایش می‌یابد. آب که با تهویه اجباری خنک می‌شود، به استخر شیب دار زیر برج می‌ریزد. سپس آب از طریق صافی مکیده می‌شود و از طریق فلنچ خروجی به سمت مصرف‌کننده هدایت می‌شود. سرکوبگرهای دریفت یا همان قطره‌گیر برج خنک‌کن در خروجی هوا تلفات درگ را کاهش می‌دهند.یک مبدل حرارتی است که برای خنک کردن آب مورد استفاده قرار می گیرد

  هرآنچه در مورد اجزای برج خنک کننده باید بدانیم
برج های خنک کننده مدار باز
ویژگی ­ها و محدودیت­ های برج­ های خنک­ کننده مدار باز

محدودیت های برج خنک کننده

باید توجه داشت که می‌توان یک برج مدار باز (با پکیج انتقال حرارت) داشت، اما با افزودن یک مبدل حرارتی که سمت فرآیند سیستم را از سمت خنک‌کننده جدا می‌کند، یک مدار بسته ایجاد می‌شود. در واقع، یک برج خنک‌کننده تبخیری شامل حرکت یک مایع، معمولاً آب با مواد شیمیایی اضافه شده، از طریق یک سری قطعات یا بخش‌ها است که در نهایت منجر به کاهش محتوای گرما و دما می‌شود. آب گرمی که باید خنک شود از طریق لوله‌ها به بالای برج های خنک کننده مدار باز پمپ می‌شود. این آب توسط نازل‌های توزیع آب یا آب پخش کن روی سطح تبادل حرارت (فلینگ برج خنک‌کن) تقسیم و توزیع می‌شود. هوای تازه دمیده شده توسط فن محوری کولینگ تاور وارد قسمت پایینی واحد برج خنک‌کننده مدار باز می‌شود و پس از گرم شدن و اشباع شدن از قسمت فوقانی یا فن استک خارج می‌شود و از سطح تبادل حرارت خیس شده عبور می‌کند. به عبور آب از سطح تبادل حرارت، به دلیل کشش سطحی و سطح مبادله، آب به طور یکنواخت پخش می‌شود و در تمام ارتفاع سقوط می‌کند. سپس سطح مبادله افزایش می‌یابد. آب که با تهویه اجباری خنک می‌شود، به استخر شیب‌دار زیر برج ریخته می‌شود. سپس آب از طریق صافی مکیده می‌شود و از طریق فلنچ خروجی به سمت مصرف‌کننده هدایت می‌شود. سرکوبگرهای دریفت یا همان قطره‌گیر برج خنک‌کن در خروجی هوا تلفات درگ را کاهش می‌دهند.

شرکت ایران کولینگ سیستم

کیفیت و قابلیت‌های مناسب را برای صنایع بتن تولید می‌کند. این شرکت انواع برج های خنک کننده صنعتی و پکینگ های برج خنک کننده را با ظرفیت‌ها و ابعاد مختلف، مناسب برای نیازهای مختلف صنایع بتن عرضه می‌کند. بنابراین، می‌توانید با توجه به نیازهای خود و مشخصات مورد نیاز دستگاه یخساز، از شرکت ایران کولینگ خرید این محصولات را انجام دهید.

  برج خنک کننده جریان متقاطع یا ابرا چیست؟

از مزایای خرید یخسازهای صنعتی ایران کولینگ می‌توان به کیفیت بالا، عملکرد قوی، بازدهی اقتصادی، قابلیت کنترل دمای دقیق و همچنین خدمات پس از فروش حرفه‌ای اشاره کرد. این شرکت تلاش می‌کند تا با ارائه محصولات با کیفیت و خدمات متمایز، نیازهای مشتریان خود را در صنایع بتن برآورده کند.

با توجه به تخصص و تجربه ایران کولینگ در زمینه برج خنک کننده، شما می‌توانید با اطمینان خرید خود را از این شرکت انجام دهید.

برای مشاهده و مقایسه انواع برج‌های خنک‌کننده با برندها و ظرفیت‌های مختلف، و همچنین اطلاع از قیمت‌های به‌روز محصولات، به سایت مجموعه تخصصی تجهیز سرمایش (اولین و معتبرترین مجموعه تخصصی در حوزه تجهیزات تاسیسات ساختمان و کلیه دستگاه‌های تهویه مطبوع از سال ۱۳۸۳ و دارای ۳ جواز کسب معتبر) مراجعه نمایید. شما می‌توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۸۸۸۲۲۵۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید و از کارشناسان واحد تهویه مطبوع مجموعه تخصصی تجهیز سرمایش مشاوره دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *