صفر تا صد برج های خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس


برج خنک کننده فایبرگلاس یک نوع برج خنک کننده است که بدنه آن از ماده‌ای به نام فایبرگلاس یا کامپوزیت ساخته شده است. این برج برای خنک کردن آب گرم برگشتی از چیلر یا ماشین‌های صنعتی استفاده می‌شود. آب گرم از بالای برج به طور مداوم به برج می‌ریزد و در اثر تماس با هوا، گرما به هوا منتقل می‌شود و آب خنک می‌شود. در این فرآیند، بخارات آب به صورت رطوبت به هوا منتقل می‌شوند و هوا رطوبت بیشتری پیدا می‌کند.

برج خنک کننده فایبرگلاس انواع مختلفی دارد از جمله برج مکعبی و مخروطی مدارباز که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرا از فایبرگلاس در ساختار برج خنک کننده استفاده می کنیم؟

شاید در این مرحله سوال پیش بیاید که چرا در حال حاضر بیشتر تولیدات برج خنک کننده از بدنه فایبرگلاس استفاده می‌کنند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که علت‌های بسیار زیادی در استفاده از فایبرگلاس در ساختار بدنه برج خنک کننده وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • عدم زنگ زدگی بدنه در واکنش با رطوبت و آب
 • غیرقابل نفوذ بودن در برابر گرمای خورشید (مخصوصاً در فصل تابستان)
 • آنتی یووی بودن بدنه و عدم آفتاب سوختگی و پوسیدگی قطعات در برابر تابش نور خورشید
 • امکان تولید و ساخت در ظرفیت های بسیار زیاد به صورت چندسلولی
 • رسوب گرفتگی فوق العاده کم در برابر املاح موجود در آب
 • سبک بودن ساختار فایبرگلاس نسبت به فلزهای مختلف و بتن
 • ارتعاش و لرزش کم بدنه به دلیل پیچ و مهره بودن اتصالات و ساختار بدنه
 • رشد جلبک و باکتری در محیط فایبرگلاس به کندی شکل می گیرد.
 • طول عمر بسیار بالای بدنه فایبرگلاس در عمر مفید کاری برج خنک کننده
 • تولید ارزان تر و داشتن صرفه اقتصادی بالا
 • ساخت سریع تر
 • جابجایی و حمل آسان

انواع برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس نیز مانند سایر انواع کولینگ تاورها، با ایجاد سطح تماس بیشتر بین آب گرم ورودی و هوا در داخل برج، منجر به تبادل حرارت و گرما بین این دو سیال می‌شود. آب گرم پس از عبور از لوله‌هایی که به صورت عمودی به بالای برج منتقل می‌شوند، در تماس با جریان هوا قرار می‌گیرند.

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس به انواع زیر تقسیم می‌شود:

۱. بر اساس برخورد جریان هوا با جریان آب:

جریان متقاطع (کراس فلو): در این نوع برج، جریان هوا و آب به صورت عمودی به یکدیگر برخورد می‌کنند.
جریان مخالف (کانتر فلو): در این نوع برج، جریان هوا و آب به صورت مخالف یکدیگر جریان می‌کنند.

۲. بر اساس جریان گردش آب:

مدار باز: در این نوع برج، آب در طول مسیر خنک کننده به صورت باز گردش می‌کند.
مدار بسته و هیبریدی: در این نوع برج، آب در طول مسیر خنک کننده به صورت بسته یا ترکیبی از مدار باز و بسته جریان می‌کند.

۳. بر اساس شکل هندسی و ظاهری:

مخروطی یا مدور: در این نوع برج، بدنه برج به شکل مخروطی یا مدور است.
مکعبی: در این نوع برج، بدنه برج به شکل مکعب است.

هر یک از این انواع برج خنک کننده فایبرگلاس، بسته به نیاز و شرایط مورد استفاده، مزایا و محدودیت‌های خود را دارند.

برج های خنک کننده فایبرگلاس آب را تا چه دمایی کاهش می دهد؟

تلفیق رطوبت با هوای محیط باعث می‌شود که هوا به حالت اشباع (رطوبت ۱۰۰ درصد) برسد و آب نیز به دلیل این تلفیق در برج خنک‌کننده فایبرگلاس تا نزدیکی دمای محیط مرطوب کاهش می‌یابد. دمای حباب تر یا دمای اشباع در مناطق مختلف و اقلیم‌های متنوع با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. در محیط‌هایی که در مجاورت دریا یا دریاچه قرار دارند مانند سواحل جنوبی و شمالی کشور، رطوبت نسبی محیط بالا است. افزایش رطوبت محیط منجر به افزایش دمای هوای اشباع می‌شود و در نتیجه آب خروجی کولینگ تاور نیز دمای بیشتری خواهد داشت. به عبارت دیگر، هوای مرطوب مناطق مختلف کشور بسیار متفاوت است و برج خنک‌کننده نیز در نقاط مختلف عملکرد متفاوتی دارد. تمامی انواع کولینگ تاور فایبرگلاس می‌توانند دمای آب را تا ۳ درجه بالاتر از دمای محیط کاهش دهند.

  بهینه سازی جریان هوا در برج خنک کننده

انواع کاربری برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس به عنوان خنک کننده چیلر

در این نوع کاربری، برای خنک کردن آب کندانسور چیلر در موتورخانه، عموماً از کولینگ تاورهایی با ظاهر مدور و رنگ سفید در پشت بام ساختمانها استفاده می‌شود. برج خنک کننده فایبرگلاس وظیفه سرد کردن آب را بر عهده دارد و کاربرد بیشتری در این نوع کاربری نسبت به کاربری صنعتی دارد. با افزایش استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی در ساختمانها، استفاده از کولینگ تاور در این کاربری نیز افزایش یافته است. در برخی موارد، برجهای فایبرگلاس یا کامپوزیت به صورت دمونتاژ ارائه می‌شوند. اگر ساختمان قابلیت نصب این تجهیز را نداشته باشد، برج خنک کننده فایبرگلاس به صورت دمونتاژ ارسال و در محل ساختمان نصب می‌شود.

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس در کاربری خنک کن ماشین آلات صنعتی

استفاده گسترده از برج خنک کننده با بدنه فایبرگلاس در صنایع مختلف، از جمله صنعتی، نشان دهنده استقبال فراوان از این تجهیز می‌باشد. برج خنک کنـنده فایبرگلاس با استراکچر مکعبی یا مستطیلی به دلیل عملکرد و راندمان بالا، امروزه در بیشتر صنایع استفاده می‌شود. سیستم‌های تعدیل کننده برودتی نیز به دلیل شرایط صنعتی در کشور، کاربرد بسیاری دارند. در حال حاضر، صنعت تولید پویاتر از همیشه است و در مقایسه با صنعت ساختمان فعال تر است. در صنعت تولید، اصل مهمترین تولید بدون وقفه است. یکی از مزایای برج خنـک کننده فایبرگلاس، تعمیر و نگهداری آسان و راحت آن است. با استفاده از این مزیت، صنعت تولید با بالاترین راندمان خود را ادامه خواهد داد.

روش خنک کردن آب در برج خنک کننده فایبرگلاس

خنک کردن آب توسط انتقال حرارت جابجایی:

آب در برج خنک کننده فایبرگلاس توسط هوای سرد بیرون خنک می‌شود و این خنک شدن آب از دو روش اساسی صورت می‌گیرد. روش اول، انتقال برودتی نام دارد که ناشی از اختلاف دمای آب داغ با هوای بیرون است. در برج خنـک کننده فایبرگلاس، آب با توجه به میزان هوادهی و دمای محیط، خنک می‌شود از طریق انتقال گرمای برودتی. با افزایش حجم هوایی که با آب در تماس قرار می‌گیرد، میزان انتقال برودتی نیز افزایش می‌یابد. اما در فصول گرم، با افزایش دمای خشک و نزدیک شدن دمای محیط به دمای آب داغ، این میزان انتقال برودتی کاهش می‌یابد.

خنک کردن آب توسط انتقال گرمای محسوس:

روش دوم برای کاهش دمای آب در کولینگ تاور فایبرگلاس، تبخیر و آزاد شدن گرمای محسوس آب است. به طور خاص، برای تبخیر، بخشی از جریان آب داغ نیاز است که گرمای محسوس آن از خود آب برداشت شود. آب پس از تبخیر به صورت بخار وارد هوای خشک ورودی می شود و اشباع می شود. هر چه میزان رطوبت هوا کمتر باشد، گرمای محسوس بیشتری از آب برداشت می شود و آب سردتر می شود. به همین دلیل، عملکرد برج خـنک کننده فایبرگلاس در محیط های خشک (کم رطوبت) بهتر است. گرمای محسوس همواره بیشتر از اختلاف دمای آب و هوا است که به وسیله آن جابجا می شود.

اجزای مختلف فایبرگلاس برج خنک کننده

پنلها یا فریم اصلی:

پنل‌ها (Panel) برای دیواره‌های اصلی بدنه کولینگ‌تاور فایبرگلاس استفاده می‌شوند. این پنل‌ها قابلیت اتصال به بخش‌های دیگر را دارند و به ایجاد فریم نهایی کمک می‌کنند.

۲-ستونی یا فریم جانبی:

ستون (Column) از یک سو به پنل‌ها و از سوی دیگر به بیسین و لوور متصل می‌شود. وزن اصلی فن دک یا فن استک توسط ستون بر روی سازه تقسیم می‌شود.

۳-بیسین یا تشتک ذخیره:

تشتک (Basin) در بخش پایین‌ترین قسمت برج خنک کننده قرار می‌گیرد. آب سرد پس از عبور از پکینگ‌ها در تشتک یا بیسین جمع می‌شود. این آب خنک جمع شده توسط پمپ سیرکولاتور به مدار خنک کاری وارد می‌شود.

۴-لوور یا کرکره ورودی هوا:

کرکره مکش هوا (Louvre) به صورت پره‌ای در بخش ورودی هوا قرار می‌گیرد. این دریچه‌ها به فن امکان می‌دهند هوا را از آنجا مکش کرده و به داخل برج خنک کننده هدایت کند. لوورها در کولینگ تاور به دو نوع لانه زنبوری یا تیغه‌ای استفاده می‌شوند.

  برج خنک کننده جریان متقاطع یا ابرا چیست؟

۵-فن دک یا محفظه خروجی هوا:

گلویی خروجی هوا (Fan Deck) به صورت یک محفظه شبیه به دودکش در بخش بالایی قرار می‌گیرد. هوای گرم و اشباع خروجی از این بخش به بیرون هدایت می‌شود. فن دک به صورت یک مخروط واگرا در بالای برج قرار می‌گیرد.

۶-ساپورتهای پالتورژن نگهدارنده:

تولید قطعات فایبری یا کامپوزیتی به وسیله فرآیند پالتروژن نسل جدیدی است. قطعات پالتروژنی به صورت قوطی یا نبشی از متریال الیاف و رزین (فایبرگلاس) ساخته می‌شوند. این قطعات در برج خنک کننده به عنوان جایگزینی برای ساپورتهای فلزی استفاده می‌شوند.

برج خنک کننده فایبرگلاس

انواع مدل های تولیدی برج خنک کننده فایبرگلاس

سیستم‌های برودتی فایبرگلاس به طور کلی به دو گروه مدار باز و مدار بسته تقسیم می‌شوند. سیستم‌های برودتی مدار بسته نیز به دو طبقه هیبریدی و خشک تقسیم می‌شوند، با توجه به نوع کاربری. برج‌های مدار بسته کمترین هدررفت آب را دارند یا به طور کامل از آب استفاده نمی‌کنند. در کولینگ‌تاورهای فایبرگلاس، تبخیر آب به دلیل برخورد هوا با آب تحت سطح تماس واسطه (کویل) رخ نمی‌دهد. سیستم‌های مدار بسته آب را بدون تبخیر و رسوب سرد می‌کنند، در حالی که سیستم‌های مدار باز با ایجاد بخار خنک آب را خنک می‌کنند. یکی از مزیت‌های اصلی برج خنک کننده مدار بسته، عدم تشکیل لایه‌های رسوب در مبدل‌های کندانسور تجهیزات گرمازا است.

برج خنک کننده فایبرگلاس مدارباز به دو دسته جریان مخالف و متقاطع تقسیم می‌شود. ظاهر کولینگ‌تاور جریان متقاطع یا کراس فلو به شکل مستطیلی است. مدل جریان مخالف یا کانترفلو نیز به صورت مکعبی یا گرد تولید می‌شود. مدل‌های مکعبی به دلیل سیستم توزیع آب مطلوب و راندمان بالا کاربرد بیشتری دارد. آب سرد شده در سیستم‌های برودتی مکعبی به دلیل ارتفاع بیشتر، دمای کمتری دارد. دمای آب خروجی سرد از کولینگ‌تاور فایبرگلاس مکعبی سه درجه بالاتر از دمای هوای محیط است. در سیستم‌های مدور، دمای آب سرد حدود ۵ درجه بالاتر از دمای هوای اشباع محیط است.

دسته‌بندی برج خنک کننده فایبرگلاس :

الف) برج خنک کننده فایبرگلاس تیپ مدار باز

۱-جریان مخالف مکعبی
۲-جریان مخالف مخروطی
۳-جریان متقاطع یا طرح ابارا

انواع برج خنک کننده فایبرگلاس مدارباز

برج خنک کننده فایبـرگلاس تیپ مداربسته خشک

برج خنـک کننده فایبرگلاس تیپ مداربسته هیبریدی

نحوه تولید برج خنک کننده فایبرگلاس

قالب گیری قطعات فایبرگلاس بدنه

تولید کولینگ تاور با ساخت قطعات بدنه آغاز می‌شود. بدنه فایبرگلاس برج خنک کننده شامل اجزای مختلف است. در مرحله ابتدایی، اجزای مختلف بدنه فایبرگلاس به صورت جداگانه توسط قالب‌گیری تولید می‌شوند. هر یک از اجزای فایبرگلاس دارای قالب خاص و اندازه مشخصی هستند.

پرداخت و پخت قطعات فایبرگلاس بدنه

بعد از مرحله قالب‌گیری، قطعات بدنه را از داخل قالب جدا می‌کنیم. سپس قطعات فایبرگلاس برج خنک کننده را برای یک مدت مشخص در معرض تابش نور خورشید قرار می‌دهیم. این تابش نور خورشید باعث پخته شدن و قوام یافتن رزین در بافت داخلی فایبرگلاس می‌شود. پس از تکمیل فرآیند پخت توسط تابش نور خورشید، قطعات بدنه برج خنک کننده آماده استفاده می‌شوند.

تولید قطعات فلزی برج خنک کننده توسط ماشین آلات تراشکاری

اجزای فلزی برج خنک‌کننده شامل کاهش دور، فن یا پروانه، اسپرینکلر و قطعات نگهدارنده موتور و فن هستند. این اجزا فلزی با استفاده از دستگاه‌های تراشکاری و ریخته‌گری تولید می‌شوند. فرآیندهای قالب‌گیری، ریخته‌گری، تراشکاری و بالانس از مراحل اصلی در ساخت این بخش تلقی می‌شوند.

تولید قطعات پلاستیکی توسط دستگاه تزریق یا اکسترودر

قطعات پلاستیکی یا پلیمری کولینگ تاور شامل نازل، قطره گیر، لوله، بست کمربندی و پکینگ مدیا هستند. این قطعات پلیمری به صورت جداگانه در قالب‌های مشخص توسط دستگاه‌های تزریق پلاستیک تولید می‌شوند. برخی از قطعات پلاستیکی به صورت شیت‌های پلیمری ساخته می‌شوند. این شیت‌ها سپس با استفاده از دستگاه قالب‌گیری و با استفاده از پیم یا اتصال چسب به یکدیگر متصل می‌شوند. پس از اتصال ورق‌ها، قطره گیر و پکینگ به صورت بلوکی درون برج خنک‌کننده استفاده می‌شوند.

مونتاژ و اسمبل کردن قطعات در کنار یکدیگر

این مرحله، آخرین بخش تولید برج خنک‌کننده فایبرگلاس به حساب می‌آید. مونتاژ و یا سرجمع کردن قطعات در کنار یکدیگر، نیازمند استفاده از یک نقشه انفجاری است. قبل از انجام فرآیند مونتاژ، نقشه انفجاری دستگاه معمولاً در اختیار واحد تولید قرار می‌گیرد. واحد تولید و مونتاژ، بر اساس نقشه انفجاری دستگاه، قطعات را مونتاژ می‌کنند. مونتاژ نهایی برج خنک‌کننده می‌تواند در کارخانه یا در محل پروژه انجام شود.

  همه چیز درباره یخساز صنعتی: از عملکرد تا مزایا

برج خنک کننده فایبرگلاس

ساختار کلی فایبرگلاس در برج خنک کننده

دلیل اصلی نامگذاری این ماشین به عنوان “برودتی ساختار” به خاطر استفاده از قطعات کامپوزیتی در بدنه آن است. فایبرگلاس (FRP) در واقع مخفف Fiber Resistance Polymer است. فایبرگلاس FRP به معنای ساختار شیشه‌ای مقاوم که توسط پلیمر تقویت شده است. بدنه فایبرگلاس که در برج خنک کننده استفاده می‌شود، توسط الیاف شیشه و پلیمرها یا رزین‌ها تقویت شده است. رزین به عنوان چسب اصلی در قطعات کامپوزیت استفاده می‌شود و به عنوان پلیمر در این ترکیب به کار می‌رود.

الیاف شیشه نیز به عنوان تقویت‌کننده این ترکیب در برج خنک کننده استفاده می‌شود. ترکیب الیاف شیشه و پلیمر در انواع فایبرگلاس FRP و GRP دیده می‌شود. نوع الیاف و رزین مورد استفاده در فایبرگلاس بیشترین تاثیر را بر کیفیت نهایی این محصول دارد. الیاف اروزیل، سوزنی و حصیری از جمله الیاف رایج در تولید قطعات کامپوزیت هستند. در برج خنک کننده برای تقویت استحکام بدنه، از ترکیب الیاف و رزین‌های مختلف بیشتر استفاده می‌شود.

استفاده از الیاف حصیری باعث افزایش مقاومت فشاری سازه می‌شود و الیاف سوزنی نیز در مقابل تنش‌های کششی استحکام بیشتری دارند. ترکیب این دو الیاف شیشه با پرکننده یا الیاف پودری مانند اروزیل، باعث افزایش استحکام نهایی می‌شود. استحکام نهایی کامپوزیت در کولینگ تاور علاوه بر نوع الیاف، به مدل رزین نیز وابسته است. رزین‌های تیپ پلی‌استر از دسته غیراشباع، پرکاربردترین نوع رزین در تولید برج خنک کننده کامپوزیت هستند. رزین‌های پلی استر غیراشباع به دو دسته ایزوفتالیک و ارتوفتالیک تقسیم می‌شوند. بیشتر سازندگان برج خنک‌کننده از رزین نوع ارتوفتالیک در ساختار قطعات بدنه کامپوزیتی استفاده می‌کنند. تفاوت اصلی این دو رزین در نوع بافت پلیمری و زمان پخت آن‌ها است. استحکام نهایی بدنه برج خنک‌کننده با استفاده از ایزوفتالیک بیشتر از استفاده از ارتوفتالیک است.

خرید برج خنک کننده فایبرگلاس از ایران کولینگ

شرکت ایران کولینگ با سابقه‌ای چند ساله در زمینه تولید و عرضه تجهیزات خنک کننده، به یکی از معتبرترین و مورد اعتمادترین برندهای این صنعت تبدیل شده است. برج خنک کننده فایـبرگلاس این شرکت با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد با کیفیت، عملکرد بسیار بالا و مقاومت در برابر آب و هوای سخت را به ارمغان می‌آورد.

برج خنک کننده فایـبرگلاس ایران کولینگ، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته است. این برج با داشتن بدنه‌ای سبک و مقاوم، قابلیت جابجایی آسان را دارد و برای محل‌های مختلف مانند فروشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، دفاتر کار و … مناسب است. علاوه بر این، برج خنـک کننده فایبرگلاس ایران کولینگ با استفاده از پد‌های خنک کننده با کیفیت، قادر به خنک کردن هوا با کارایی بالا و مصرف انرژی کم است.

با خرید برج خنک کننده فایبرگـلاس از ایران کولینگ، می‌توانید از مزایای بیشماری بهره‌برداری کنید. این برج، به شما امکان می‌دهد تا در فصل‌های گرم سال، محیط کار و زندگی خود را با حفظ خنکی و راحتی لذت ببرید. همچنین، با توجه به کیفیت بالا و عمر طولانی برج خنک کننده فایبرگلاس ایران کولینگ، نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم را ندارید و می‌توانید به طور طولانی مدت از آن استفاده کنید.

برای مشاهده و مقایسه انواع برج‌های خنک‌کننده با برندها و ظرفیت‌های مختلف، و همچنین اطلاع از قیمت‌های به‌روز محصولات، به سایت مجموعه تخصصی تجهیز سرمایش (اولین و معتبرترین مجموعه تخصصی در حوزه تجهیزات تاسیسات ساختمان و کلیه دستگاه‌های تهویه مطبوع از سال ۱۳۸۳ و دارای ۳ جواز کسب معتبر) مراجعه نمایید. شما می‌توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۸۸۸۲۲۵۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید و از کارشناسان واحد تهویه مطبوع مجموعه تخصصی تجهیز سرمایش مشاوره دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *